Branchekode

Her er alle opskrifterne fra 2018

Herunder finder du finaleopskrifterne fra 2018: Alle opskrifter står i den placering, som de enkelte produkter har fået i konkurrencen.

Fuldkornshvedebrød:

GULD:

Kristian Parmo, Pompei, Ribe.

Nordens Porter Brød

 SØLV:

Mikkel Hansen, Pompei, Ribe.

 Karl

Bronze:

Martin Larsen, Sejers Konditori, Sorø

 Sofie

Placering

 

Deltager - Virksomhed

 

 Opskrift

 

 4

 

 Henrik Nielsen, Nielsens Bageri, Padborg.

 

Syrnet Hvedefuldkorn

 

5

 

 Annette Jensen, Sejers Konditori, Sorø 

 Havrebrød

 6

 

Kenneth Jacobsen, KonditorBager 

 

 Bullerbassen

 

 7

 

Tommy Poulsen, GuldBageren, Køge 

 

 Kikærtebrød

 

 8

 

Martin Andersen, Smørun Konditori 

 

Fuldkornspelt

 

 9

 

Per Eckholdt, Eckholdts Bageri, Toftlund

 

 Fuldkornshveden

 

 10

 

 Peter Nielsen, Smørum Konditori

 

 Fuldkornsdjævlen

 

 

 

 

Rullede deje

 

GULD:

Ludovic Tense, Lagkagehuset

Æblerose

 SØLV:

Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København

Merge

 BRONZE:

Thomas Bastholm, Conditori La Glace, København

Ferguson

 Placering  Deltager - Virksomhed  Opskrift

 

4

 

Lasse Knudsen, Pompei, Ribe  Rabarberstang

 

5

 

Kristian Parmo, Pompei, Ribe 

 Spinat Børger

 

 6

 

 Ida Birch, Brød By Vanilla, Vejle

 Italienske Brødmuffins

 7

 

 

Birthe Kjærgaard, Michael H Konditoriet, Gentofte

 

Colosseum

 

8

 

Martin Andersen, Smørum Konditori 

Krone

 

9

 

 

 Marc Pabst, Pabst Bakery, Maribo

 

Pærestykker

 

10

 

 Dorthe Andersen, Hedos Bageri, Tranekjær

Nougat Surprice
     

 

Rugbrød:

 

GULD:

Marc Pabst, Pabst Bakery, Maribo

Old Nordisk

SØLV:

Martin Larsen, Sejers Konditori, Sorø

SPRS

BRONZE:

John Bramsen, Byens Brød og Cafe, Vejen

Valnødderugbrød

 

Placering 

 

Deltager - virksomhed

 

Opskrift

 

 4

 

 

Martin Andersen, Smørum Konditori

 

Chia Rugbrød
 5

 

Michael Hjort, Michael H Konditoriet, Gentofte

 

Bagermester Rug
 6

 

Mikkel Hansen, Pompei, Ribe

 

Håkon
 7

 

Camilla Laugesen, Byens Brød og Cafe, Vejen

 

Børnenes Kernerugbrød
 8

 

Kristian Stjernholm, Kornbageren, Odense

 

Chiabrød

 

9

 

 Dorthe Andersen, Hedos Bageri, Tranekjær

Mio
 10

 

Ian Moestrup Christiansen, Sejers Konditori, Sorø

Tvilling
     

Specialbrød:

 

 GULD:

Henrik Kjær, Hovedgaard Bageri.

Landbrød

SØLV:

Steen Mortensen, Steens Bageri, Nykøbing F.

Lovestorm

BRONZE:

Peter Nielsen, Smørum Konditori

Pain de Olivia

PLACERING

DELTAGERNAVN - VIRKSOMHED

OPSKRIFT

 

Jesper Krarup Sørensen, Lyngens Bageri, Køge

Fredebrødet

  5

 

Michael Nielsen, Karise Bageri  Gourmetpopkorn

 

6

 

Karina Hansen, Pabst Bakery, Maribo

  Old Nordisk

 7

Tommy Poulsen, GuldBageren Køge

 Sesamdrøm
 8

Martin Andersen, Smørum Konditori

Fermentum

 

Alex Gustavson, Byens Brødhus, Sønderborg

Kongebrød
 10

 

Lasse Johansen, Byens Brødhus, Sønderborg

Landbrød
     

Bagt tærte:

 

GULD:

Gabriel Ahlgreen, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle

 Dolce

SØLV:

Tilde Hansen, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg

Ole

BRONZE:

Mette Cæcilla Markmann-Eriksen, Kageriet Holsted

Ævle Ring

 PLACERING 

DELTAGERNAVN - VIRKSOMHED OPSKRIFT

 4

Camilla Olsen, KonditorBager Ballerup Sommer i Thailand
5

Gunnlaugur Arnar Ingason, Conditori La Glace, København 

Lava

 Emma Sofie Falnov, Farumhus, Farum

Autum Bliss
 7

 Mira Hellesen, Kirstens Konditori, Brønshøj 

Santiagotwist
 8

Pernille Louise Hjorth, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg 

Alexandra
 9

 Michaella Hjortshøj Larsen, Pistoria, Odense 

Blåbær-frisk

 10

 Heidi Thousgaard, Farumhus, Farum

Peanut
     

Kransekagestykke:

 

GULD:

Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København

 Sunfury

SØLV:

Thomas Bastholm, Conditori La Glace, København

Richo

BRONZE:

Bernadett Szabo, Seest Bageri, Kolding

Eksotica

PLACERING 

DELTAGERNAVN - VIRKSOMHED

OPSKRIFT

 4 

Maiken Skovfoged, Fru Nielsens Bageri, Aarhus

Orangeknas

Sisse Pernille Talmark, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle

Annabell
 6

Pernille Louise Hjort, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg 

Pistaciestang
 7

Chalotte Kristensen, Bageriet Løgten/Hornslet 

Hyro
 8

 Helene Kildemark Weber, Kornbageren, Odense

Pistaciedrøm
 9

Gabriel Ahlgreen, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle

Dumle
10

Heidi Lindberg Olsen, Seest Bageri, Kolding 

Sunshine
     

Tørkage:

GULD:

Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København

 Purple Rain

SØLV:

Thomas Bastholm, Conditori La Glace, København

Ruben

BRONZE

Martin Larsen, Sejers Konditori, Sorø

Chokolade Trifli

 PLACERING 

DELTAGERNAVN - VIRKSOMHED OPSKRIFT
4

Rikke Kring, Kring Chokolade, Middelfart

Valnød. Mokka. Citron
5

Mette Cecilia Markmann-Eriksen, Kageriet, Holsted

Kolde Kirsten Junker
 6

Anne-Katrine Thomsen, Højvangs Bageri, Esbjerg 

Salted Choko
 7

Pernille Louise Hjort, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg 

Browni Rawnie

Mira Hellesen, Kirstens Konditori, Brønshøj 

Luna
 9

Sisse Pernille Talmark, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle 

Ivana
10 

Heidi Thousgaard, Farumhus, Farum

Kaffifie
     

Talent: Specialbrød

 

GULD: 

Camilla Stampe-Degn, Bagergården i Hinnerup

Kastanjeblomst

SØLV:

Michéle Hansen, Kvickly Kalundborg

Bornholmsk fuldkornsbrød

BRONZE:

Anne Banke, Carlsberg Breweries A/S, København

Sensommerbrød

PLACERING DELTAGERNAVN - VIRKSOMHED OPSKRIFT

Lasse Knudsen, Pompei, Ribe Rødkorn
5

Sanjiv Gire, Tivoli A/S

Groft Fuldkornsbrød

Sine Amalie Rusbjerg Asmussen, Pompei, Ribe

Sunshine

Kasper Gammelby Guldbrandtsen, Kvickly Grindsted

Grønsags-grovbrød
 8

Benjamin Sørensen, Meyers Bageri 

Chi Brød
 9

Rasmus Kusk Jensen, Bageriet Max 

Sort Sol
 10

Jon Juel From Hansen, Gentofte Hospital 

Basikikumbrød
     

Talent: Kransekage

 

GULD:

Didde Bryde Pedersen, Lagkagehuset, Amerikavej, København

Kaffedrøm

SØLV:

Anne Banke, Carlsberg Breweries A/S, København

The Passionate egg 

BRONZE:

Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København

Sunfury

PLACERING 

DELTAGERNAVN - VIRKSOMHED OPSKRIFT
4 Meglena Georgieva Mincheva, Slotsbageriet, Horsens Sort sesam kransekage
5

Cecilie Christensen, Svinninge Bageri 

Chokokrans
6

Louise Dyring Nordsby, Bakery by Vendelbo, Holbæk

Passionfantasi
7

Mie Thane Israelsen, Andersen Bakery, København

Passiondrøm
8

Bernadett Szabo, Seest Bageri, Kolding 

Flower power
9

Frida Hold Galsgaard, Galsgaard Bageri, Holstebro 

Hindbærdrøm
 10

Sabrina Johanneson, Farumhus, Farum 

Hindbærbombe