Branchekode

De kæmper om at blive Danmarks Bedste i 2018

6. september 2018

Efter to indledende runder i henholdsvis Odense og Køge er alle dommerstemmer nu talt sammen og opskrifterne på de ni gange ti opskrifter med flest point er blevet dobbelttjekket af opskriftsdommere, kan vi nu afsløre navnene på de personer og virksomheder, der er gået videre til finalen i Danmarks største fagkonkurrence for bagere, konditorer og elever.
Vinderne i de ni kategorier bliver fundet onsdag den 26. september i år ved en finalefest på Nytorv i København. Her skal et nyt hold dommere testsmage produkterne og her finde dem, som kan kalde sig Danmarks Bedste Brød og Kager.

Ved finalen er alle velkomne til at komme forbi og overvære bedømmelsen - her vil konkurrencens sponsorer, Odense Marcipan og Valsemøllen, også stå for smagsprøver gennem dagen.

Finaledeltagere Danmarks Bedste Brød 2018

Nedenfor er nævnt finaledeltagerne i de enkelte kategorier i tilfældig rækkefølge

Specialbrød
Henrik Kjær, Hovedgård Bageri
Jesper Krarup Sørensen, Lyngens Bageri, Køge
Karina Hansen, Pabst Bakery, Maribo
Lasse Johansen, Byens Brødhus, Sønderborg
Martin Andersen, Smørum Konditori
Michael Nielsen, Karise Bageri
Alex Gustavson, Byens Brødhus, Sønderborg
Peter Baden Nielsen, Smørum Konditori
Steen Mortensen, Steens Bageri, Nykøbing F
Tommy Hougaard Poulsen, Guldbageren Køge

Fuldkornshvedebrød
Tommy Hougaard Poulsen, Guldbageren Køge
Peter Baden Nielsen, Smørum Konditori
Per Eckholdt, Eckholdts Bageri, Toftlund
Mikkel Hansen, Pompei, Ribe
Martin Larsen, Sejers Konditori, Sorø
Martin Andersen, Smørum Konditori
Kristian Parmo Nielsen, Pompei, Ribe
Kenneth Jacobsen, KonditorBager Ballerup
Henrik Nielsen, Nielsens Bageri, Padborg
Annette Jensen, Sejers Konditori, Sorø

Rugbrød
Camilla Laugesen, Byens Brød og Cafe, Vejen
Dorthe Andersen, Hedos Bageri, Lohals
Ian Moestrup Christiansen, Sejers Konditori, Sorø
John Bramsen, Byens Brød og Cafe, Vejen
Kristian Stjernholm, Kornbageren, Odense
Marc Pabst, Pabst Bakery, Maribo
Martin Andersen, Smørum Konditori
Martin Larsen, Sejers Konditori, Sorø
Michael Hjort, Michael H Konditoriet, Gentofte
Mikkel Hansen, Pompei, Ribe


Rullede deje
Kristian Parmo Nielsen, Pompei, Ribe
Thomas Bastholm, Conditori La Glace, København
Martin Andersen, Smørum Konditori
Marc Pabst, Pabst Bakery, Maribo
Ludovic Tence, Lagkagehuset, København
Lasse Knudsen, Pompei, Ribe
Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København
Ida Birch Wentzlau, Brød By Vanilla, Vejle
Dorthe Andersen, Hedos Bageri, Lohals
Birthe Kjærgaard, Michael H Konditoriet, Gentofte

 

Finaledeltagere Danmarks Bedste Kage 2018

Nedenfor er nævnt finaledeltagerne i de enkelte kategorier i tilfældig rækkefølge

Bagt Tærte
Tilde Hansen, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg
Mira Hellesen, Kirstens Konditori, Brønshøj
Michella Hjortshøj Larsen, Pistoria, Odense
Pernille Louise Hjort, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg
Mette Cæcilia Markmann-Eriksen, Kageriet, Holsted
Heidi Thousgaard Farumhus, Farum
Gunnlaugur Arnar Ingason, Conditori La Glace, København
Gabriel Trærup Ahlgreen, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle
Emma Sofie Falnov, Farumhus, Farum
Camilla Olsen, KonditorBager Ballerup

Kransekage
Bernadett Szabo, Seest Bageri, Kolding
Sisse Pernille Talmark, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle
Chalotte Kristensen, Bageriet Løgten/Hornslet
Gabriel Trærup Ahlgreen, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle
Thomas Bastholm, Conditori La Glace, København
Heidi Lindberg Olsen, Seest Bageri, Kolding
Helene Kildemark, Weber Kornbageren, Odense
Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København
Maiken Skovfoged, Fru Nielsens Bageri, Århus
Pernille Louise Hjort, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg

Tørkage
Anne-Katrine Thomsen, Højvangs Bageri, Esbjerg
Heidi Thousgaard, Farumhus, Farum
Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København
Martin Larsen, Sejers Konditori, Sorø
Mette Cæcilia Markmann-Eriksen, Kageriet, Holsted
Mira Hellesen, Kirstens Konditori, Brønshøj
Pernille Louise Hjort, Reinh. Van Hauen, Frederiksberg
Rikke Kring, Kring Chokolade, Middelfart
Sisse Pernille Talmark, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle
Thomas Bastholm, Conditori La Glace, København

Finaledeltagere Årets Talent 2018

Nedenfor er nævnt finaledeltagerne i de enkelte kategorier i tilfældig rækkefølge

Talent Specialbrød
Camilla Stampe-Degn, Bagergården Hinnerup, UCH Holstebro
Rasmus Kusk Jensen, Bageriet Max, UCH Holstebro
Lasse Knudsen, Pompei Ribe ApS, Kold College - Odense
Sine Amalie Rusbjerg Asmussen, Pompei Ribe ApS, Kold College - Odense
Kasper Gammelby Guldbrandtsen, Kvickly Grindsted, UCH Holstebro
Anne Banke, Carlsberg Breweries A/S, ZBC - Ringsted
Sanjiv Gire, Tivoli A/S, ZBC - Ringsted
Jon Juel From Hansen, Gentofte Hospital, ZBC - Ringsted
Michéle Hansen, Kvickly Kalundborg, ZBC - Ringsted
Benjamin Sørensen, Meyers Bageri, ZBC - Ringsted

Talent Kransekage
Sabrina Johanneson, Farumhus, Farum, ZBC - Ringsted
Mie Thane Israelsen, Andersen Bakery, København, ZBC - Ringsted
Meglena Georgieva Mincheva, Slotsbageriet, Horsens, Kold College - Odense
Louise Dyring Nordsby, Bakery by Vendelbo, Holbæk, ZBC - Ringsted
Jonas Dahl Grue, Conditori La Glace, København, ZBC - Ringsted
Frida Holm Galsgaard, Galsgaard Bageri, Holstebro, UCH Holstebro
Didde Bryde Pedersen, Lagkagehuset Amerikavej, ZBC - Ringsted
Cecilie Christensen, Svinninge Bageri, ZBC - Ringsted
Bernadett Szabo, Seest Bageri, Kolding, Kold College - Odense
Anne Banke, Carlsberg Breweries A/S, ZBC - Ringsted

 

 

}